Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Методичні розробки

Інтегрований урок: Постава людини та вплив фізичних вправ на її розвиток і формування

 

Сторожик Валентина Іванівна

вчитель біології та хімії

Калашник Тамара Григорівна

вчитель фізичної культури

Дерев’янської ЗОШ І – ІІ ст.

Відділ освіти Обухівської РДА

Тема  інтегрованого уроку: Постава людини та вплив фізичних вправ на її розвиток і формування

 Мета уроку: Познайомити учнів  з поняттями «гіподинамія», «постава»; довести, що рух – це життя, а гіподинамія-основний чинник виникнення хронічних хвороб і скорочення життя;

сприяти формуванню вміння самостійно працювати, аналізувати, роботи висновки; працювати в групі;

виховувати потребу вести активний спосіб життя.

Обладнання: таблиці з теми «Опорно-рухова система», мультимедійна презентація,

Базові поняття й терміни: вікові особливості, гіподинамія, дистрофія, лордоз, кіфоз, сколіоз, плоскостопість, постава.

Методи і методичні прийоми:

Інформаційний:

а) словесний: повідомлення учнів.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.

Проблемно – пошуковий.

Прийоми навчання: групова робота,захист обраних тем.

Міжпредметні зв ́язки: історія, фізкультура, медицина, фізика.

Форма проведення уроку: Інтегрований урок

 

Епіграф уроку :                                                                                                                   “Ніщо так сильно не руйнує людину, як довготривала фізична бездія”.         Аристотель

“Усі захворювання лікуються правильною поставою і добрим настроєм”.

Ак. Норбеков

Хід уроку

І.Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель біології:

В якому віці формується  скелет і постава в людини ?

Що впливає на формування скелету людини і правильної постави?

При виконанні якої роботи  - статистичної чи динамічної, ми швидше стомлюємося?

Які ознаки правильної постави  підлітка?

ІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів.

 (слайд 2)

Вправа “Подумай і скажи”

Складання есе

«Яка фігура, на вашу думку, є гарною?»

ІІІ. Сприйняття учнями навчального матеріалу

Вчитель біології:

Інформація   із журналу  «Здоров’я» (слайд 3)

1972 рік.

 Полонина Кавказьких гір. Лікарі надзвичайно вражені результатами обстеження азербайджанця Ширалі Муслімова. Частота серцевих скорочень— 72, тиск— 110/80, частота дихальних рухів — 16 на хвилину, а йому вже 167 років. Понад 150 років він мирно пас овець на схилах Кавказьких гір і щодня разом з отарою проходив 10-15 км. На прохання розкрити секрет свого довголіття він відповів: «Працювати потрібно завжди. Неробство породжує лінь, а лінь

Факти сьогодення.

На початку XX століття людина за життя проходила близько 75 тисяч кілометрів.

 Зараз (початок ХХІст.) на «своїх двох» людина долає 25 тисяч кілометрів.

 Людина «дозволила» машинам виконувати частину роботи.

 Відповідно зменшення руху вплинуло на людину.

 Який же це вплив?

На нашому уроці спробуємо їх розв’язати.

Робота в міні – групах( слайд 4 - 7)

Група 1. Проблема -  “Чи існує залежність між обміном речовин і енергії та руховою активністю?”

 Група 2.Проблема – “ Чи залежить зовнішній вигляд (постава) від фізичного навантаження?”

Група 3. Проблема – “Чи існує зв'язок між рухом скелетних м'язів та діяльністю мозку?”

Група 4. Проблема – “ Чи правда, що нетреновані люди частіше хворіють?”

Для розв'язання проблеми використайте інформація з додатку «Чим відрізняється організм тренованої та нетренованої людини».

Після завершення роботи кожна міні - група представляє розв'язання своєї проблеми, а всі разом формулюють спільні висновки які занотовують до зошита.

Робота з підручником( слайд 8)

Прочитати в підручнику на стор. 43 два перших абзаци   тексту

    “ Які розрізняють порушення постави?” –

Виписати виділені терміни

Вертебрологія – нова галузь науки про захворювання  і лікування хребта

     Ортопедія – клінічна медициниа, що займається лікуванням ОРС

Причини порушення постави учнів( слайд 9)

1.Недотримання гігієнічних правил сидіння за робочим столом  або партою

2.Невідповідність  висоти робочого стола зросту дитини

3. Погане освітлення

4. Постійне носіння  важкого портфеля в одній руці

5. Спання на дуже м’якому  або увігнутому  ліжку

6. Тривалі перевтоми та тривалі негативні емоції

7. Недостатнє заняття фізичною працею, фізичними вправами і спортивними іграми;

8. Мала рухливість - гіподинамія ( " хвороба людства").

Вправа “Ланцюжок” (слайд 10)

Кожен учень називає профілактичні заходи  щодо порушення постави учнів 

  (бажано не повторювати названі заходи)

Вчитель фізкультури:

Вправи для  формування постави ( слайд11)

Вислів П'єра де Кубертена «Спорт— не розкіш. Його відсутність нічим не можна замінити».

 Загадка: «Хто вранці ходить на чотирьох,удень-на двох,а ввечері-на трьох?» Про кого так говорять? (Про людину в дитячому,середньому та зрілому віці) У процесі росту й розвитку відбуваються значні зміни опорно-рухової системи (скелета та м’язів).У дитячому та підлітковому віці ці зміни пов’язані насамперед із формуванням вигинів хребта,ростом кісток,окостенінням  ,зміною пропорцій тіла.

Це спостерігали з давніх-давен.Але сьогодні ми все частіше зустрічаємось з відхиленнями від нормального розвитку опорно-рухової системи .з хворобами ,про які діди й прадіди не знали. Їх називають хворобами цивілізації.

Сьогодні ми вивчимо декілька вправ для  формування правильної постави.(Демонструє вправи , а учні повторюють їх).

Висновок: Для формування правильної постави потрібно виконувати правило трьох "П":

П – постійно

П – посильно

П – поступово

експрес опитування-  ЧИ ДОСТАТНЬО   ВИ РУХАЄТЕСЬ? (слайд12)

дайте відповідь на наступні питання: 
1. Якщо передбачається невеличка подорож, ви скоріше підете пішки, ніж скористаєтесь транспортом?
2. Чи гуляєте Ви з собакою або просто  прогулюєтеся вечорами та у вихідні?
3. Ви вважаєте за краще йти пішки до школи, ніж їхать  велосипедом?
4. Чи достатньо у вас фізичних навантажень, що примушують спітніти (домашня робота, танці, робота на грядці, обслуговування велосипеда, робота у саду та інше)?
5. Коли ви йдите додому і вам пропонує сусід під’їхать в автомобілі, ви  відмовитесь, щоб пройти пішки решту шляху?
6. Чи займаєтесь Ви регулярно будь-яким видом спорту (біг, плавання, велоспорт, теніс, катання на роликових ковзанах)?

7.До школи ви їздите  чи ходите пішки?

8.Що ви вибирете,  ігри на дворі чи ігри  на комп’ютері?

Якщо на більшість питань ви відповіли «ні», рівень вашої фізичної активності недостатній.

Отже,  який висновок можете зробити щодо розвитку вашої постави та ОРС?

Вчитель біології  (слайд 14 -16))

Є  ще одне захворювання , яке турбує і дорослих і дітей – плоскостопість.

Плоскостопість — викривлення стопи, що полягає в опущенні її склепінь, через що вона стає плоскою.

Ознаки плоскостопості:

швидка втомлюваність;
больові відчуття в ногах під час ходьби.

Чи знаєте ви способи визначення плоскостопості?

Причини плоскостопості:

1. Слабкість м’язів стопи

2. Надмірна маса тіла

3. Постійне носіння взуття на високих підборах

4. Постійне носіння кросівок

Вчитель фізкультури ( слайд 17, 18)

Профілактика плоскостопості

Природне зміцнення організму і ОРС -  сприяє зміцненню стопи,а тому корисно: плавати,ходити босоніж по піску або гальці, траві або грунті.

Особливо корисні заняття фізкультурою та різними видами спорту.

Носити  тонкі устілки – супінатори з латексу, що вкладаються у взуття.

Перевір себе

Завдання1:

 Розподіліть наведені дії на ті, які сприяють поставі і ті, які її порушують:

а) сидіння за низьким столом;

б) ранкова гімнастка;

в) заняття спортом;

 г) носіння важкого портфеля в одній руці;

ґ) уроки фізичної культури;

Завдання 2 :

Виберіть із перерахованих видів діяльності ті, які сприяють удосконаленню постави:

Теніс, вишивання, бокс, керування автівкою, танці, спів, гра в шахи, лежання на дивані, баскетбол, гімнастика, важка атлетика, робота за комп’ютером,зарядка.

Вчитель біології: (слайд19)

Інтерактивна вправа
" Асоціативний кущ"

1. Написати центральне слово (РУХ) посередині  листка А4

2. Пропоную вам написати слова та фрази, що спадають вам на думку із заданої теми довкола

    центрального слова.

ІІІ.Узагальнення вивченого

Вправа “ Склади   відповідність” (слайд20)

*Виписати анатомо-фізіологічні обґрунтування правил гігієни опорно-рухової системи.

 Правила гігієни                                           Анатомо-фізіологічні    обґрунтування

1. Необхідність систематичних                               розвиток і зміцнення ОРС

 занять фізичними вправами                      

     2. Навантаження необхідно

       збільшувати поступово

    3. При одноманітних трудових

        рухах корисні фізичні вправи

     4. Необхідно виробляти правильну

        поставу

5. Не піднімати великих тягарів

6. За столом сидіти прямо, не горбитись

7. Не носити тісне взуття, а в підлітковому

  віці — взуття на високих підборах 

 ІV. Підбиття підсумків

Учитель. Наш  урок підходить до завершення .Зробимо висновок : що є основною профілактикою таких важких захворювань ,як гіподинамія та порушення постави? Яку народну мудрість треба запам’ятати?

Учні роблять висновок ,називають народну мудрість «Рух-це життя» ,зачитують головні думки .

VІ. Рефлексія уроку. Чи сподобався урок? Що найбільше запам’яталось?

VІІ. Домашнє завдання (слайд 15)

Вивчити відповідну тему із підручника. Визначити свою поставу.Підготувати пам’ятки- рекомендації щодо ведення здорового способу життя.

 VIII. Прощання

Жорж Тіссо говорив: "Рух - джерело здоров'я, бездіяльність - могила здоров'я“

“Здоров’я - це ще не все. Але якщо його немає, то все інше - ніщо ”

народна мудрість

 Бувайте  здорові!  Живіть в мирі!

 

 

Категорія: Методичні розробки | Додав: Direktor (01.04.2016)
Переглядів: 236 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar